MENÜ

A hullám musical

                                                  (szinopszis)

 

Eredeti mű                        :  Todd Strasser azonos című regénye / fordító Láng András /

Zene                                 :  Beszkid József

Szövegkönyv,  dalszöveg :     Cs. Szerémy Andrea

Hangszerelés                     : Beszkid József és Pásztor Ákos

 

A HULLÁM

A mű egy megtörtént eseményt dolgoz fel. A kaliforniai Palo Altóban a Cubberley Gimnáziumban 1969-ben egy történelem tanár egy szokatlan kísérletbe kezdett diákjaival. Ron Jones tanár úr a német nemzeti szocializmusról tanította középiskolásait ezen a szeptemberen. A történelem órákon a gyerekek olyan kérdéseket tettek fel, amelyre tanáruk nem tudott válaszolni. „Hogyan tudott egy nemzet egy olyan vezető után menni, aki semmibe veszi bizonyos emberi csoportok emberi jogait?” A kérdések kapcsán Jonesban felmerült egy kísérlet megrendezésének lehetősége. Elindított osztályán belül egy mozgalmat, melyet a „Harmadik hullám”-nak nevezett el. Szigorú szabályokat hozott létre az osztályban, melyet mindenkinek követnie kellett. Az egy naposnak induló kísérlet csaknem egy hetes lett és egy egész iskolai diákságot mozgósított. A Harmadik hullám tagjai rövid időn belül intoleránssá váltak azon iskolatársaikkal szemben, akik nem voltak hajlandóak a mozgalomhoz csatlakozni.

A musical főszereplője a szép és sikeres Laurie, a Gordon Gimnázium iskolai újságjának főszerkesztője maga is tagja az alakuló Hullám-mozgalomnak. Újságíróként sodródik a közösségbe és hamar kiszeret belőle. Ellenálló nézetei miatt barátokat veszít el és ellenségeket szerez. Kevesen vannak csak a gimnáziumban, akik hozzá hasonlóan aggódnak a Hullám térnyerése miatt.  Hiszen annyi előnye van egy ilyen mozgalomnak! Közösséghez tartozás, fegyelem, összeszedettség, javuló tanulmányi - és sporteredmények. Mégis harcba száll a Hullám ellen az a maroknyi fiatal, akiket nem hagy nyugodni saját lelkiismeretük és képesek meglátni a mozgalom veszélyeit.

A hullám története figyelmeztetés számunkra, bármikor megismétlődhet egy ilyen struktúra. Mikor válik veszélyessé egy közösség? Milyen a közösség, amikor még nem szennyezte be őket a Hullám-mozgalom? Milyenekké válnak a diákok, amikor mindez megtörténik? Mivé teheti az embert egy autokratikus uralom?

 

A darab írásához a témaválasztás az internetről született. A darabíró valamilyen ma is aktuális témát keresett és elsősorban egy ifjúsági regényt szeretett volna színpadra átdolgozni. a keresőbe egyszerűen beírta az ifjúsági regény szót. Az első link amely előjött, Todd Strasser A Hullám című ifjúsági regényének ajánlója volt. Elolvasva az ajánlót, majd pár nap múlva a könyvet, Cs. Szerémy úgy döntött, hogy ez a mű lesz az átdolgozás tárgya.

Az énekes színjátszók zenés darabot szerettek volna játszani. Az író-rendező ezért felkérte régi kollegáit, Beszkid Józsefet és Pásztor Ákost, hogy szerezzenek zenét dalszövegeihez. Todd Strasser amerikai regényíró megadta engedélyét az adaptációhoz, és a magyarországi fordító Láng András is támogatásáról biztosította a készülő produkciót. 

A szövegkönyv és a dalszövegek három hónap alatt készültek el, de a zeneszerzés ez alatt az idő alatt is folyt. Tizenkét dal született. A koreográfiák elkészítésére a művészeti iskola tánctanárát, Sebjánné Rabóczki Teréziát és tanítványait sikerült megnyerni. A díszletet az egyik szereplő, Antal Lilla képzőművészet tanszakos színjátszó tervezte és kivitelezte a színjátszók és a képzőművészetis diákok segítségével.

 

 

2012. augusztusáig 19 előadást láthatott a közönség.

Asztali nézet